Mięta – poznaj 5 interesujących faktów na jej temat! 0
Mięta – poznaj 5 interesujących faktów na jej temat!

Mięta to absolutna królowa wśród ziół. Znajdziemy ją niemalże w każdej kuchni i możemy dodać właściwie do wszystkiego: dań głównych, ryb, zup, deserów, owocowych koktajli i przekąsek. Potrawom dodaje niezwykłego smaku i aromatu, a lemoniadom czy wysokoprocentowym napojom mocnego, orzeźwiającego charakteru. 

Mięta ma oczywiście także szereg walorów prozdrowotnych, o których nie sposób nie wspomnieć. Zioło to ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów, eliminuje uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, łagodzi migrenowe bóle głowy, udrażnia górne drogi oddechowe, minimalizuje objawy przeziębienia i grypy, a także sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Ale czy jest jeszcze coś, czego mięcie nie wiemy? Oczywiście, że tak! Przed Wami 5 interesujących faktów o mięcie!

1. Nazwa mięty ma swoje źródło w greckiej mitologii

Na początek trochę historii, a właściwie mitologii greckiej, bo nazwa rodzajowa mięty wzięła swą nazwę od imienia nimfy Menthe. Według wierzeń starożytnych Greków zakochany w niej Hades, bóg mitologicznego świata zmarłych ściągnął na nią nieszczęście. Kiedy podczas próby uwiedzenia go, zazdrosna i rozgniewana Persefona zamieniła kochankę męża… w miętę. 

Mięta prawdopodobnie była używana podczas starożytnych obrzędów pogrzebowych do maskowania zapachu ciała zmarłych. Właśnie dlatego, tuż obok cyprysa i narcyza, uznano ją za świętą roślinę Hadesa.

2. Dawne zastosowania mięty – dla ciała, ducha i do… mumifikacji

Choć mięta zyskała na popularności dopiero w XVII wieku, to już starożytni Rzymianie i Grecy używali jej do aromatyzowania nalewek i kompotów owocowych, także do kąpieli i wytwarzania perfum. Z kolei starożytni Hebrajczycy rozsypywali miętę po podłodze synagog, aby roztoczyć w niej aromatyczną i orzeźwiającą woń. 

Co ciekawe, mięta została odnaleziona nawet w egipskich grobowcach pochodzących z okresu około 1000 lat przed naszą erą! Starożytni Egipcjanie używali jej także do mumifikowania ciał.

3. Mięta wspomaga leczenie salmonellozy oraz zakażeń gronkowcem czy bakterią E. coli

Mięta wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe wobec bakterii Salmonelli, gronkowca złocistego oraz bakterii E. Coli i Listeria monocytogenes. Badano między innymi wpływ pozyskiwanego z niej olejku eterycznego na bakterie salmonelli i listerii. Badania wykazały, że w pożywce hodowlanej uzupełnionej olejkiem eterycznym nie zaobserwowano ich wzrostu, a działanie antybakteryjne olejku miętowego zależy głównie od jego stężenia, pH żywności, składu, temperatury przechowywania oraz charakteru drobnoustroju.

Z kolei w innych badaniach zaobserwowano, że olejek eteryczny z mięty wykazuje także silne działanie przeciwdrobnoustrojowe na przeżywalność bakterii E. Coli oraz gronkowca złocistego.

4. Olejek z mięty – dobry sposób na ukąszenia i podrażnienia skóry

Pozyskiwany z mięty olejek świetnie łagodzi podrażnienia skóry i z powodzeniem można stosować go również w przypadku ukąszeń owadów czy poparzeń słonecznych. Olejek łagodzi swędzenie, pieczenie, a także eliminuje stany zapalne skóry. 

Olejek z mięty może być również odświeżającym dodatkiem do kremów, toników i balsamów oraz domowych maseczek na bazie glinek kosmetycznych. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i regulujące produkcję sebum powinny sięgać po niego zwłaszcza osoby z trądzikiem. Stosowany regularnie poprawi kondycję i wygląd skóry, a także wyrówna jej koloryt. Sprawdzi się także w pielęgnacji stóp – olejek z mięty ma właściwości odkażające i przeciwgrzybicze, a ponadto neutralizuje nieprzyjemny zapach.

5. Stany Zjednoczone są jednym z największych producentów mięty na świecie

Aż 70% mięty pieprzowej i mięty zielonej na całym świecie pochodzi z upraw w Stanach Zjednoczonych. Do największych producentów w kraju należą Oregon i Waszyngton, które odpowiadają za produkcję większości mięty pieprzowej w Stanach Zjednoczonych.  Z ich liści pozyskuje się olejek eteryczny do wytwarzania aromatów wchodzących w skład gumy do żucia i pasty do zębów.


Miętę, jako jedno z 10 ziół, znajdziecie w naszym ziołowym preparacie Harmonix. 

 
 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium