Zioło dla lepszego zdrowia, pamięci i pomyślności – 5 ciekawostek o rozmarynie 0
Zioło dla lepszego zdrowia, pamięci i pomyślności – 5 ciekawostek o rozmarynie

Mówi się, że rozmaryn jest krzewem miłości, pomyślności i dobrego zdrowia. Doceniali go już starożytni Grecy i Rzymianie, którzy uważali, że gałązki ziela wspomagają pamięć i przynoszą szczęście. Z kolei w średniowieczu rozmaryn chronił ludzi przed zarazkami i wspomagał leczenie różnych schorzeń. Wiele z jego dawnych zastosowań przetrwało do dziś, o czym świadczyć może fakt, że zioło to jest składnikiem wielu prozdrowotnych mieszanek ziołowych. Co warto wiedzieć o rozmarynie i jego historii, a także dawnych, całkiem nietypowych zastosowaniach ziela?

1. Rozmaryn dla lepszej pamięci, pomyślności i… dobrobytu

Starożytni Grecy uważali, że rozmaryn jest ziołem wspomagającym pamięć. Greccy uczeni często nosili we włosach jego gałązkę, aby poprawić zdolności uczenia i zapamiętywania w trakcie egzaminów. Dla obłąkanej Ofelii, bohaterki dramatu „Hamlet” Williama Szekspira rozmaryn także symbolizował pamięć - dziewczyna wręcza gałązkę zioła swojemu bratu Laertesowi, mówiąc: „Oto rozmaryn na pamiątkę, módl się, kochaj, pamiętaj”.

Jeszcze zanim odkryto walory kulinarne rozmarynu, starożytni Rzymianie używali go do aromatyzowania wina. Zioło było również popularnym dodatkiem do bukietów, wianków, wieńców i innych kwiatowych ekspozycji. Wierzono bowiem, że przynosi szczęście i pomyślność domowemu ognisku. Z kolei w średniowieczu uważano, że rozmaryn może odgonić negatywne emocje i myśli. W związku z tym wkładano go pod poduszkę, aby zapobiec koszmarom i wizytom złych duchów. Rozmaryn służył także do zabijania zarazków oraz dezynfekcji — jego gałązki palono w pokojach chorych i wierzono, że  woń zioła chroni przed dżumą.

Niegdyś rozmaryn uchodził za świętą roślinę i co ciekawe, tak jak w starożytności i w średniowieczu nadal jest popularnym składnikiem kadzideł używanych w świątyniach. Wierzono również, że zioło przyciąga pomyślność i dobrobyt, dlatego szesnastowieczni kupcy często zatrudniali perfumiarzy, aby w ich sklepach roztaczali woń rozmarynu.

2. Rozmaryn na zdrowie!

Rozmaryn słynie także ze swoich leczniczych właściwości. Dawniej z powodzeniem stosowano go jako lek na migrenę, problemy z trawieniem i schorzenia stawów oraz bóle mięśniowe. Żyjąca w średniowieczu Elżbieta Węgierska popijała miksturę z rozmarynu, znaną jako wodę węgierską, aby złagodzić ból stawów i wyleczyć paraliż. Mówiono, że to dzięki jej cudownym właściwościom królowa spędziła blisko 60 lat na tronie Węgier i pomimo podeszłego wieku cieszyła się dobrym zdrowiem i urodą.

Ziele rozmarynu skutecznie łagodzi bóle artretyczne i reumatyczne, a także działa przeciwbakteryjnie i przeciwdrobnoustrojowo. Współcześnie stosuje się go w leczeniu bakteryjnych chorób skóry i skalpu, takich jak łojotok czy łupież. Rozmaryn stosowany zewnętrznie rozjaśnia przebarwienia i łagodzi podrażnienia, a także chroni cerę przed zbyt szybkim starzeniem się. 

Prowadzone obecnie badania sugerują, że ziele rozmarynu może działać przeciwnowotworowo. Wstępne wyniki wskazują, że jego związki hamują wiązanie rakotwórczych substancji chemicznych z DNA komórek, a także mogą zapobiegać i leczyć chorobę Alzheimera. Naukowcy odkryli, że pewne fitochemikalia zawarte w rozmarynie  zapobiegają degradacji acetylocholiny - substancji chemicznej niezbędnej do prawidłowego neuroprzekaźnictwa. Jej niedobór obserwuje się właśnie u pacjentów z chorobą Alzheimera. Aby jednak jednoznacznie potwierdzić te przypuszczenia, potrzeba dalszych badań.

3. Rozmaryn – numer jeden wśród weselnych ziół 

W wielu kulturach śródziemnomorskich uważano, że rozmaryn przynosi szczęście nowożeńcom. Jego gałązki przez wieki wkładano do bukietów ślubnych, a także ozdabiano nim suknie i nakrycia głowy panien młodych. Zioło otrzymywali również goście weselni, aby na dłużej zapamiętać wyjątkowe wydarzenie, a całe kosze z ziołami w prezencie ofiarowano parze młodej. Co więcej, rozmaryn dodawano do ich wina wypijanego podczas uczty, aby nowożeńcy przez całe życie pamiętali o złożonych sobie ślubach. 

Przez długie lata tradycją było także sadzenie krzewu rozmarynu w dniu ślubu w pobliżu progu domu nowożeńców. Prawdopodobnie w myśl starego powiedzenia „tam, gdzie kwitnie rozmaryn, rządzi kobieta”. Około XV wieku praktyki tej zaniechano. Mówi się nawet, że niektórzy mężowie w obawie o swoją pozycję w rodzinie wyrywali zasadzony wcześniej rozmaryn...

W Anglii Tudorów z kolei ziele rozmarynu symbolizowało kobiecą wierność. Mówiono jednak także, że człowiek, który nie potrafi wyczuć jego aromatu, nie jest godny miłości.

4. Rozmaryn i kasztany – duet idealny

Rozmaryn dobrze komponuje się ze słodyczami, zwłaszcza z kasztanami przygotowywanymi na słodko. To połączenie od wieków doceniają Włosi, którzy wykorzystują je do przygotowywania tradycyjnego toskańskiego placka z bakaliami. Mowa oczywiście o Castagnaccio – słodkiej przekąsce popularnej głównie w regionach, gdzie rosną kasztanowce. Do wypiekania ciasta używa się lubianej przez Włochów mąki kasztanowej, listków rozmarynu i orzechów pinii.

Rozmaryn świetnie łączy się się również z mięsem, w szczególności tym opiekanym na grillu oraz rybami i warzywami. Warto mieszać go także z przyprawami, takimi jak: curry, suszona papryka czy kminek.

5. Wyjątkowa moc kwiatów rozmarynu

Kwiaty rozmarynu różnią się kolorem od fioletowego do niebieskiego i jasnoniebieskiego. Zbierane są od maja do sierpnia i podobnie jak liście, używa się do przygotowywania prozdrowotnych naparów. 

Wiele ziół, a wśród nich właśnie rozmaryn, kwitnie w dwóch okresach. Pierwszy okres kwitnienia zioła rozpoczyna się wczesną wiosną, natomiast drugi na samym początku sezonu letniego i kończy wraz z nadejściem zimy. Warto wiedzieć, że rozmaryn kwitnie, gdy kończy swój cykl reprodukcyjny. Dawniej wierzono, że wiecznie zielony rozmaryn symbolizuje nieśmiertelność i życie wieczne. Jego gałązki, najlepiej te kwitnące, przed pogrzebem wkładano do trumny zmarłego.

Legenda głosi, że podczas ucieczki świętej rodziny do Egiptu, Maryja położyła swój płaszcz na krzewie rozmarynu i jego białe kwiaty zabarwiły się kolorem okrycia na niebiesko. Od tamtej pory mówi się, że to właśnie na jej cześć kwiaty rozmarynu mają uznawaną za maryjną niebieską barwę. Co ciekawe, hiszpańska nazwa rozmarynu romero, oznaczająca roślinę pielgrzymów ma swoje źródło właśnie w tej legendzie. Inna wersja tej historii głosi, że gdy podczas ucieczki do Egiptu Święta Rodzina zatrzymała się, aby odpocząć, Maryja wyprała szaty małego Jezusa w strumieniu i położyła je na krzewie, aby wyschły na słońcu. Za tę pokorną służbę roślina ta została nazwana rozmarynem, a Bóg nagrodził ją delikatnymi kwiatami o tym samym niebiańskim błękicie, co szata Maryi. 

Ziele rozmarynu może być wykorzystywane podczas obrzędów i rytuałów religijnych w formie kadzidełka. Z kolei przygotowywany z niego napar dość używa się do obmywania rąk przed rozpoczęciem uzdrawiania, a samo zioło wykorzystuje się także podczas egzorcyzmów. Dawniej wierzono bowiem, że jego zapach pomaga odgonić złe duchy. 

 
 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium