5 mało znanych faktów o lawendzie, o których jeszcze nie wiesz! 0
5 mało znanych faktów o lawendzie, o których jeszcze nie wiesz!

Wydaje się, że o lawendzie powiedziano i napisano już niemalże wszystko. Ale czy wiesz, że dawniej mieszkańcy rejonu Morza Śródziemnego ozdabiali nakrycia głowy kwiatami z lawendy, aby uniknąć bólu głowy będących skutkiem wysokich temperatur i upałów? Jeśli nie, dobrze trafiłeś. Poznaj 5 mało znanych faktów o lawendzie!

 

Wyciągi z kwiatów lawendy mogą łagodzić napięciowe bóle głowy oraz migreny

Potwierdzają to liczne badania naukowe, które wykazały, że olejek eteryczny z lawendy blisko u 75% osób biorących w nich udział, spowodował całkowite ustąpienie objawów. Nie ma w tym nic dziwnego, bo leczenie zapachem znane i praktykowane jest już od wieków. Aromaterapia przeżywa właśnie swój renesans i cieszy się coraz większą popularnością. Olejek lawendowy, który ma udowodnione właściwości odprężające i relaksujące, można stosować na wiele sposobów - na przykład w postaci inhalacji czy kąpieli aromaterapeutycznych.

Dobrym sposobem jest również stosowanie kwiatowych wyciągów z lawendy, czyli popularnych hydrolatów. Wystarczy spryskać ciało wodą lawendową, aby zatopić się w jej wyjątkowej i niesamowicie relaksującej woni.

Lawenda w epoce elżbietańskiej służyła jako środek do perfumowania ubrań i pościeli

Epoka Elżbietańska to dość niechlubny czas, jeśli chodzi o dbanie o higienę. Kąpiele w tamtym czasie były rzadkością, ludzie niechętnie korzystali z wody i mydła. Co więcej, domowe łazienki praktycznie w ogóle nie istniały, bo w myśl  znanego powiedzenia „częste mycie skraca życie” uważano, że codzienne kąpiele szkodzą zdrowiu. Trzeba było jednak w jakiś sposób radzić sobie z mało przyjemnym zapachem ciała i ubrań, dlatego lawendy charakteryzującej się intensywnym i trwałym zapachem używano niemalże do wszystkiego – począwszy od rzadkich co prawda kąpieli, skończywszy na perfumowaniu ubrań i pościeli.

Niektórzy sięgali nawet po dość radykalne sposoby, takie jak chociażby… pocieranie ubrań o krzewy lawendy w celu odstraszenia moli i pozbycia się brzydkiej woni. Z pełnym przekonaniem nie polecamy tej metody. Dziś powinna być już tylko jedynie dowodem na wyjątkową intensywność zapachu kwiatów lawendy.

Lawenda jako dobra wróżba dla domu

Choć do tematu przesądów lepiej podchodzić z dużym dystansem i przymrużeniem oka, są jednak dość istotnym elementem naszej kultury. Według dawnych wierzeń lawenda miała przynosić domownikom szczęście i dobrobyt. Wierzono także, że gwarantuje spokój w rodzinie, zapobiega kłótniom i przyciąga pozytywne zdarzenia.

Przesąd ten ma jednak drugie dno. Jeśli zasadzona lawenda nie przyjmie się i zwiędnie, przyniesie nam pecha! Warto więc zawczasu wziąć sobie do serca zasady prawidłowej pielęgnacji tej uroczej i aromatycznej rośliny ;)

W języku kwiatów lawenda oznacza szczęście i miłość

Kwiaty lawendy przez długi czas w kulturze europejskiej były uznawane za kwiaty miłości i szczęścia. Motywy lawendy pojawiały się w wielu podaniach i legendach ludowych o tematyce miłosnej, związanej ze zrękowinami i zamążpójściem. Dawniej jej kwiaty oznaczały romantyczne oczekiwanie na miłość, a wręczenie przez mężczyznę bukieciku z lawendy kobiecie służyło wyrażeniu ciepłych uczuć. Z tego powodu bardzo często niezamężne dziewczyny otrzymywały go także w chwili oświadczyn.

Zgodnie z ludową tradycją panującą na południu Europy, głównie we Włoszech, Francji czy Hiszpanii, zakochani Panowie umieszczali kwiaty lawendy w rękawie koszuli lub marynarki i wyciągali je podczas spotkania z ukochaną, aby powiedzieć jej o swoich uczuciach lub poprosić ją o rękę. Co ciekawe, wierzono także, że dyskretnie schowana pod poduszką mężczyzny lawenda zachęci go do oświadczyn i małżeństwa. 

Z kolei na przełomie XIV i XV wieku w Dniu Świętego Łukasza, przypadającym 18 października kobiety stanu wolnego piły napary z lawendy wierząc, że we śnie ujrzą swojego wybranka. Z kolei mężatki podawały je swoim mężom, aby umocnić ich małżeństwo. 

Lawenda kojarzy ci się tylko z fioletowym kolorem? Nic bardziej mylnego!

Wprawdzie najbardziej znana lawenda to ta o fioletowym kolorze, ale wbrew powszechnemu przekonaniu jej kwiaty mogą mieć także inne barwy. W rzeczywistości na całym świecie istnieje 39 różnych gatunków i aż 400 różnych odmian tej aromatycznej rośliny. 

Lawenda występuje nie tylko we fioletowym czy niebieskim wydaniu. Można spotkać również kwiaty lawendy w odcieniach różu, bieli, a nawet zieleni. A więc, do wyboru do koloru!

Choć może się wydawać, że o lawendzie wiemy już wszystko, tak naprawdę ta mała, niepozorna i jakże urocza roślina cały czas zaskakuje. I to nie tylko swoim wyglądem czy zapachem, ale także bogatą historią i wszechstronnym zastosowaniem. Z całą pewnością lawenda może nieustannie zachwycać i … skraść nasze serce :) Warto więc się z nią zaprzyjaźnić i mieć ją zawsze pod ręką, w każdej postaci!

Hydrolat lawendowy ze świętokrzyskich, ekologicznych upraw lawendy do kupienia w naszym sklepie >> HYDROLAT LAWENDOWY

 
 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium