Dlaczego bez cukru? 0
Dlaczego bez cukru?

“Potrzeba przyjemności to worek bez dna” - powiedział nam kiedyś znajomy lekarz psychiatra. No właśnie… Wszędobylski cukier jest praktycznie wszędzie - uzależnia, zniewala i bardzo szkodzi jelitom! Jakie zdrowotne konsekwencje ma nadmierna ilość cukru w diecie? Czy można i i dlaczego warto zredukować jego spożycie niemalże do minimum?

Naukowcy od lat alarmują, że nadmiar cukru w diecie jest zabójczy dla naszej mikroflory jelitowej. Okazuje się, że wystarczą zaledwie dwa dni spożywania produktów zawierających duże ilości cukru, by ryzyko zapalenia jelita grubego znacznie wzrosło.

Sytuacji nie poprawia także szeroka, nieograniczona dostępność produktów zawierających ogromne ilości wszędobylskiego cukru, który czai się niemalże wszędzie. Chyba nikomu nie trzeba mówić, że jego zawrotne ilości znajdziemy głównie w słodyczach, deserach, napojach gazowanych i wysoko przetworzonej żywności. Wciąż jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że zawierają go nawet w pozornie zdrowe produkty i przekąski, takie jak: „fit” płatki śniadaniowe, batoniki zbożowe, owocowe jogurty, a nawet... suszone owoce.

Po co w żywności cukier dodany?

Głównym zadaniem cukru dodanego, który producenci żywności chętnie dorzucają do słodyczy, słonych przekąsek, napojów gazowanych czy żywności przetworzonej, jest nic innego jak wzmocnienie smaku produktu. Ale uwaga: nie każdy produkt będzie miał jednak słodki smak, co może uśpić naszą czujność i zaprowadzić w ślepą uliczkę, z której ciężko będzie wyjść!

Warto także zastanowić się, dlaczego tak często sięgamy po słodycze i przekąski pełne cukru? Zwykle robimy to, bo mamy skłonność zajadania stresu albo wynagradzania sobie niepowodzeń, obaw czy trudności. „Zjem jeszcze kawałek, bo przecież należy mi się – miałem dziś ciężki dzień”, a może wręcz przeciwnie „Dostałem awans, zdałem egzamin albo doprowadziłem trudną sprawę do końca. Mam co świętować”. Brzmi znajomo? Niestety takie podejście to błędne koło, bo wbrew najsłynniejszemu hasłu reklamowemu przedwojennej Polski cukier nie krzepi, a uzależnia i poważnie szkodzi naszemu zdrowiu!

Cukier spożywany w nadmiernych ilościach ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, a tym trudniej  wyeliminować go z codziennej diety, bo w zawrotnym tempie uzależnia. W efekcie nasz apetyt i chęć na kolejną przekąskę pełną cukru wzrasta, a my przyswajamy go w jeszcze większych ilościach!

Lepsze zdrowe cukry

Choć nie każdy cukier jednak będzie szkodliwy dla naszego zdrowia, musimy mieć świadomość, jak odróżnić dobre cukry od tych, które wcale takie dobre nie są. Produkty zawierające naturalne cukry, takie jak laktoza (mleko i naturalne jogurty) i fruktoza (owoce i warzywa) to bogate i zdrowe źródło składników odżywczych. Naturalne cukry powinny stanowić podstawę zdrowej i zbilansowanej diety, czego o cukrze dodanym niestety powiedzieć nie można.

Cukry dodane to przede wszystkim: sacharoza, glukoza, fruktoza (nieobejmująca tej naturalnie występującej w owocach) i hydrolizaty skrobi, czyli cieszący się niezbyt pochlebną sławą syrop glukozowo-fruktozowy. Cukry dodane nie są składnikiem niezbędnym w diecie i nie dostarczają żadnych składników odżywczych czy witamin. Warto więc ograniczyć je do minimum, bo spożywane w nadmiarze poważnie szkodzą! I mowa tu nie tylko o popularnej wśród najmłodszych próchnicy czy kilku nadprogramowych kilogramach...

Zadbaj o swoje jelita, odstaw cukier!

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia apelują o zmniejszenie ilości spożywanego cukru oraz rozsądną zmianę nawyków żywieniowych. Według WHO cukier powinien stanowić nie więcej 10% dziennego zapotrzebowania na energię. Lekarze i dietetycy zalecają ograniczenie spożywania cukrów dodanych, zwłaszcza w przypadku dzieci. Ma to kluczowe znaczenie w kontekście wypracowania zdrowych nawyków żywieniowych, procentujących przez późniejsze życie oraz zapobiegania nadwadze i otyłości.

No właśnie… Nadmiar cukru w diecie to nie tylko bolączka rodziców dbających o zdrowe żywienie swoich maluchów, a poważny problem, z którym zmagają się także dorośli. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że ilość spożywanego cukru znacznie odbiega od zalecanych norm. W niektórych krajach osiąga nawet 20-25% dziennego zapotrzebowania na energię! To zatrważające dane zwłaszcza, gdy uświadomimy sobie, jakie konsekwencje zdrowotne ma nadmierne spożywanie cukru.

Skutki zdrowotne spożywania dużych ilości cukru mogą być różne i z pewnością zależą także od indywidualnych predyspozycji organizmu. Liczne badania naukowe dowodzą jednak, że  nadmierne spożycie cukru ma negatywny wpływ na stan naszej mikroflory jelitowej.

Brzuch to nie śmietnik, w jego wnętrzu leży przecież nasza odporność. Według licznych badań cukier pogarsza funkcjonowanie jelit i zaburza prawidłowy stan mikrobioty. Co więcej, jest także idealną pożywką dla komórek nowotworowych, a na skutek jego codziennej konsumpcji w naszym układzie pokarmowym dochodzi również do przerostu grzybów. A to może wywoływać szereg uciążliwych dolegliwości, takich jak:

  • biegunki
  • zaparcia
  • bóle brzucha
  • nawracające przeziębienia
  • silne gazy
  • agresja
  • zaburzenia pamięci i koncentracji

Mając świadomość problemu i zdając sobie sprawę z jego skali oraz zdrowotnych konsekwencji, do preparatu Harmonix nie dodaliśmy 𝐀𝐍𝐈 𝐆𝐑𝐀𝐌𝐀 𝐂𝐔𝐊𝐑𝐔, ani żadnej innej substancji słodzącej. 

Harmonix stosowany regularnie wspiera prawidłowe funkcjonowanie mikroflory jelitowej. Sprawny układ pokarmowy to zdecydowanie lepsza wchłanialność witamin oraz mikroelementów, dzięki czemu organizm jest lepiej odżywiony i bardziej odporny!

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium