Kłącze tataraku na uspokojenie i lepszy nastrój 1
Kłącze tataraku nie na uspokojenie i lepszy nastrój

Kłącze tataraku na uspokojenie i lepszy nastrój.

Kłącze tataraku znane jest z pozytywnego wpływu na stan emocjonalny i kondycję psychiczną. Obniża poziom stresu oraz wykazuje działanie uspokajające i co ciekawe - działa w tym obszarze silniej niż melisa, waleriana czy lawenda!

Kłącze tataraku minimalizuje skutki stresu, głównie te objawiające się w układzie pokarmowym – znosi napięcie w obrębie jamy brzusznej oraz zapobiega zaburzeniom trawienia, zaparciom i biegunkom. 

Tatarak jest silnym antyseptykiem. Wykazuje właściwości:

  • antybakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwpierwotniakowe,
  • w większych, mocniejszych dawkach zapobiega rozwojowi pasożytów w przewodzie pokarmowym. W tym celu warto stosować go w postaci olejku lub nalewki.

Kłącze tataraku eliminuje ryzyko zakażeń skóry, a stosowane w formie płukanki doskonale odkaża jamę ustną i gardło.

Mocny napar z tataraku sprawdzi się także jako płukanka przeciwłupieżowa. Z kolei jego słabszą wersję można wykorzystać w postaci okładów na skórę wokół oczu. Napar usprawni krążenie, eliminując problem nieestetycznych worków pod oczami i opuchlizny.

Według obserwacji plemienia kanadyjskich Indian Cree kłącze tataraku może poprawiać zdolności fizyczne i wytrzymałość oraz minimalizować odczuwanie bólu.

Z kolei olejek z tataraku używany zewnętrznie uśmierza dolegliwości reumatyczne, a także łagodzi przebieg dny moczanowej. Warto nacierać nim skórę, ponieważ świetnią ją rozgrzeje i znieczuli, jednocześnie pobudzając krążenie oraz przyspieszając gojenie się krwiaków, obrzęków i wysięków po przebytych kontuzjach.

Kłącze tataraku. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Tatarak był stosowany w medycynie chińskiej jako lek na żołądek i środek na reumatyzm. Kłącze tataraku porusza i wzmacnia Qi śledziony oraz żołądka, a także optymalizuje Qi jelit. Co więcej, przekształca wilgoć i śluz, działając wiatropędnie, rozkurczowo i przeciwzapalnie, a także usprawniająco na procesy trawienne. W medycynie chińskiej tatarak usuwa śluz serca, dzięki czemu ma działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe. Obniża także ciśnienie tętnicze krwi i redukuje stężenie lipidów.

Z kolei święta Hildegarda, średniowieczna mniszka, uważała kłącze tataraku za afrodyzjak oraz skuteczny środek na poprawę trawienia i wzmocnienie żołądka. Polecała stosować je zwłaszcza w leczeniu schorzeń układu pokarmowego oraz chorób śledziony, wątroby i pęcherza. Według mniszki tatarak był także lekiem na reumatyzm i artretyzm. 

Napar z kłącza tataraku stosowany regularnie poprawia koloryt skóry, a stosowany zewnętrznie w formie płukanki do włosów wzmacnia je i poprawia ich kondycję.

Tatarak jest składnikiem wielu ziołowych mieszanek, można znaleźć je m.in. w mieszankach ziołowych ojca Klimuszki. Mnich nieco intuicyjnie, ale zupełnie słusznie zauważył, że stan emocjonalny oraz psychika mają ogromny wpływ na kondycję całego organizmu. Nie bez przyczyny więc mieszanki ziół ojca Klimuszki zawierają kłącze tataraku, zapewniając im szerokie spektrum działania.

Jak przygotować napar z tataraku?

Kłącze tataraku najczęściej spożywa się w formie naparu przygotowywanego z jego kłącza. Jedną łyżkę rozdrobnionego surowca wystarczy zalać szklanką wrzącej wody i parzyć przez 30-40 minut. 

Uwaga: warto zwrócić uwagę na spożywane dawki tataraku (przestrzegać zaleceń co do dawkowania, bo większe mogą okazać się trujące!) i skonsultować jego przyjmowanie z lekarzem, zwłaszcza w przypadku zażywania leków lub stosowania innych ziół!

 
 


Bibliografia:

1. https://radioklinika.pl/klacze-tataraku/

 

Komentarze do wpisu (1)

18 marca 2021

Muszę wypróbować

Kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium