Obrzęki – jakie są ich przyczyny. Poznajcie sposoby na opuchliznę. 0
Obrzęki – jakie są ich przyczyny. Poznajcie sposoby na opuchliznę.

Opuchlizna tkanek, choć widoczna, często jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Obrzęk może być jedynie symptomem głębiej zakorzenionych problemów zdrowotnych, takich jak m.in. niewydolność serca, wątroby czy nerek, zaburzeń układu limfatycznego, jak też chorób nowotworowych. Warto zgłębić tę kwestię, by lepiej zrozumieć, jakie czynniki mogą prowadzić do wystąpienia obrzęków i jak skutecznie możemy im przeciwdziałać.

Czym są obrzęki?

Ujmując najprościej, obrzęk to stan, w którym woda, zamiast być równomiernie odprowadzana, zaczyna się gromadzić w przestrzeniach międzykomórkowych,powodując widoczną opuchliznę tkanek

Jest to objaw, którego powstanie powinno skłonić nas do natychmiastowej wizyty u lekarza w celu ustalenia jego przyczyny. Nieleczony może bowiem powodować wiele trwałych powikłań, takich jak włóknienie tkanek, wtórne zakażenia i narastający stan zapalny. Najpoważniejsze, choć na szczęście rzadkie, powikłanie długotrwałego obrzęku to rozwój nowotworu – naczyniakomięsaka limfatycznego (lymphangiosarcoma).

Obrzęki niezwiązane z uszkodzeniem układu limfatycznego

Obrzęk może być spowodowany niemożnością odprowadzenia nadmiernej ilości płynów, choć układ limfatyczny działa sprawnie. Dzieje się tak w wyniku m.in.:

 • niewydolności serca,
 • niewydolności wątroby,
 • niewydolności nerek,
 • niewydolności żylnej,
 • chorób nadnerczy,
 • chorób tarczycy,
 • chorób nowotworowych,
 • reakcji alergicznej,
 • ciąży,
 • skutków ubocznych stosowanych leków.

Aby usunąć tak powstałe obrzęki, należy zająć się przyczyną ich powstania i leczyć chorobę podstawową.

Obrzęk limfatyczny

Trudniejszy w leczeniu jest obrzęk limfatyczny powstały w wyniku uszkodzenia naczyń limfatycznych i zaburzenia w związku z tym prawidłowej pracy układu limfatycznego. Takie uszkodzenie może powstać w wyniku:

 • wrodzonych defektów genetycznych (choroba Milroya, choroba Meige’a, lymphoedema tarda – obrzęk późny);
 • przebytych stanów zapalnych i zakażeń;
 • przebytych operacji;
 • zajęcia węzłów chłonnych przez zmiany nowotworowe;
 • przebytych urazów np. złamań czy oparzeń;
 • radioterapii nowotworów;
 • zakażeń pasożytniczych zwanych filariozą (wywołanych przez jeden z trzech rodzajów pasożytów z gatunku nicieni: Wuchereria bancrofti, Burgia malayi i Burgia timori przenoszonych przez komary w krajach tropikalnych i subtropikalnych).

Leczenie obrzęków limfatycznych jest trudne, bo zmiany w naczyniach limfatycznych są nieodwracalne. W tym przypadku pomocne mogą być leki moczopędne i przeciwzapalne – glikokortykosteroidy. Najważniejsze jednak jest leczenie niefarmakologiczne, czyli:

 • zmiany stylu życia obejmujące prawidłową dietę, nawodnienie, zadbanie o ruch;
 • utrzymanie prawidłowej masy ciała;
 • zwiększone dbanie o higienę skóry, aby nie dopuścić do wtórnych urazów i zakażeń;
 • dostosowane do pacjenta lekkie ćwiczenia rehabilitacyjne;
 • wykonywany przez fachowego fizjoterapeutę masaż limfatyczny;
 • wykorzystanie leczenia uciskowego, czyli stosowanie specjalnych opasek, bandaży i podkolanówek.

Fitoterapia jako pomoc w profilaktyce i leczeniu obrzęków

Zioła zawierają wiele związków, które mogą być pomocne w leczeniu chorób podstawowych mogących wywołać obrzęk tkanek. Stosując surowce ziołowe,możemy wykorzystać ich działanie:

 1. Antyoksydacyjne, czyli niwelujące niekorzystny wpływ wolnych rodników tlenowych niszczących ściany naczyń krwionośnych, a także inne tkanki. Przykładem silnego antyoksydantu może być resweratrol zawarty w skórkach czerwonych winogron. Jest on, jak wykazano w badaniach, jednym z najsilniejszych związków ochronnych przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Tego typu działanie mają również składniki owocu dzikiej róży, kwiatostanu głogu czy kwiatu wiązówki.
 2. Przeciwzapalne, czyli hamujące powstawanie i rozprzestrzenianie się stanu zapalnego. Silny efekt przeciwzapalny (i dodatkowo przeciwbólowy) wykazuje np. kwiat wiązówki błotnej. Stany zapalne w naczyniach hamują także np. wyciągi z kasztanowca, nawłoci, ruszczyka kolczastego oraz kocanki piaskowej.
 3. Wzmacniające organizm przez dowóz niezbędnych, łatwo przyswajalnych witamin i minerałów. Między innymi witamina C, niezbędna do produkcji kolagenu, wpływa na trwałość i sprężystość ścian naczyń krwionośnych – duże jej ilości zawiera np. owoc dzikiej róży.
 4. Zmniejszające przepuszczalność naczyń krwionośnych m.in. przez hamowanie rozpadu budujących je białek takich jak kolagen, elastyna czy polisacharydów takich jak kwas hialuronowy. Możemy tu wymienić ekstrakty z nasion kasztanowca zwyczajnego zawierającego escynę, kwiat kocanki piaskowej i kłącze ruszczyka kolczastego.
 5. Zwiększające napięcie żył, co poprawia krążenie obwodowe – tu z pomocą przyjdzie nam np. kasztanowiec zwyczajny czy wyciągi z ruszczyka.
 6. Przeciwobrzękowe – np. escyna z nasion kasztanowca i ekstrakty z kłącza ruszczyka kolczastego zmniejszają wynaczynienie białek w obrzęk.
 7. Moczopędne, które zmniejsza ilość wody w tkankach – wykazuje je np. ziele nawłoci czy kwiat kocanki.
 8. Obniżające wysokie ciśnienie krwi, np. ziele nawłoci oraz kwiatostan głogu.
 9. Zmniejszające nadmiar zbędnych już metabolitów takich jak mocznik, kwas moczowy czy chlorek sodu, co odciąża wątrobę i nerki – działa tak np. ziele nawłoci (zwiększa wydalanie) i kwiat wiązówki błotnej (zmniejsza produkcję kwasu moczowego).
 10. Przeciwzakrzepowe i fibrynolityczne – łagodne działanie w tym kierunku wykazują kwiat wiązówki błotnej oraz kocanka piaskowa i ruszczyk kolczasty.
 11. Wzmacniające pracę wątroby i hepatoochronne, co odtruwa organizm i pozwala zmniejszyć stany zapalne – tak działa np. kwiat kocanki piaskowej.
 12. Poprawiające efektywność krążenia obwodowego – tak działa kwiatostan głogu, który wzmacnia siłę skurczu mięśnia sercowego oraz kłącze ruszczyka zwiększające przepływ żylny i ciśnienie powracającej krwi żylnej, ułatwiając powrót krwi do serca.

Stosując odpowiednio dobrane mieszanki ziołowe o szerokim spektrum działania, jesteśmy w stanie przynieść pacjentowi ulgę w jego objawach. Zmniejszenie obrzęku ułatwi także pacjentowi wdrożenie innych działań naprawczych, np. codziennych ćwiczeń czy spacerów.

 

Komentarze do wpisu (0)

Kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium